Připravila jsem pro vás jednoduchý obrazový návod, podle kterého si zvládnete ušít letní šaty. Návod bude rozdělen celkem na tři díly.

 

Na ušití tohoto typu šatů se nehodí všechny látky. Na mém e-shopu jsem pro vás připravila seznam několika látek, které mohu doporučit na ušití šatů podle tohoto návodu.

 

Budete potřebovat:

Vhodný střih

Střihový papír (může být libovolný  papír požadovaného formátu)

Měkká podložka (korková podložka pod hrnec, kousek měkkého lina,…)

Tužku, pravítko, nůžky na papír

Šicí stroj

Základní krejčovské pomůcky (jehla, niť, špendlíky, křída, nůžky)

Krejčovský metr

Potřebné množství úpletové látky (Doporučené látky)

1 osobu na občasnou pomoc 😉

Doporučuji také Overloock (není podmínka)

 

Na ušití šatů budete potřebovat přibližně půl dne, záleží na Vaši zručnosti.

 

V dnešním prvním díle vás seznámím s velice jednoduchou tvorbou střihu pro šaty, řekneme si něco o výběru látky, střihneme šaty a připravíme vše na první zkoušku. Možná to někomu přijde složité, ale budu se opravdu snažit vše podrobně vysvětlit a ukázat na fotografiích. Případné dotazy ráda zodpovím.

1. Postup při přípravě střihu

Dnešní první návod s řády manuálů a návodů pro vlastní šití nebude vyžadovat žádný složitý střih, který by jste nezvládla vyrobit. U složitých oděvů je střih samozřejmě velmi důležitý. Jako zdroje střihu doporučuji časopis Burda či internetové databáze.

Pokud nemáte žádný z výše uvedených zdrojů pro vhodný střih, ukáži vám jak si takovýto opravdu jednoduchý střih můžeme vyrobit.

Zobrazit návod na tvorbu střihu

Pomůcky:

Vaše tričko  či tílko, dále papír na střihy, tužku, pravítko, špendlíky, nůžky a měkkou podložku.

a) I přesto, že budeme dělat delší šaty tak nám k výrobě střihu poslouží krátké tričko či tílko. Vezměte si tričko, které vám pohodlně sedí a dále papír na střihy. Tento papír se dá zakoupit v papírnictví, ale stejnou službu udělají i kancelářské papíry či letáky na novinovém papíře.

b) Tričko urovnáme a přehneme vertikálně (podle svislé osy) tak, aby záda byla uvnitř. Dále stejně přehneme papír, musíme si pohlídat pouze to, aby nám nikde tričko tento podklad nepřesahovalo.

c) Zarovnáme pečlivě ohyb papíru a trička a začneme obkreslovat. Jak dále uvidíte, jde zejména o orientační střih, protože nebudeme šít konfekci, ale budeme šaty upravovat přesně podle těla.

d) Začneme střihem předního dílu. Pokud máme obkreslenou boční a ramenní část, musíme si vyznačit průramky (otvor na ruce) a průkrčník (výstřih). Vložíme pod tato místa měkkou podložku a kolmo na tričko si označíme tvar. Doporučuji dělat dírky každé cca 2 cm. Nyní můžeme tričko z papíru sundat a obtáhnout tužkou vytvořené dírky.

e) Stále složený papír vystřihneme podle obrysu a po otevření dostáváme střih předního dílu.

f) Celý postup opakujeme ale nyní špendlíkem označíme zadní díl průkrčníku. Opět po odendání trička zvýrazníme obrys a celý díl vystřihneme.

g) Nyní máme dva díly střihu přední díl (PD) a zadní díl (ZD)

TIP: Pokud nemáte zkušenost s tvorbou střihů tak doporučuji si složené tričko sešpendlit, aby se vám nepohnulo. Možná si také říkáte, že chcete mít na šatech menší ramínka než máte u trika. Tato část však nemá vliv na množství látky a já doporučuji šířku ramínka upravovat až při první zkoušce přímo na postavě. nemusíte navíc upravit střih pro různá ramínka, ale máte jeden univerzální střih.

2.krok – výběr látky a její množství

Na letní šaty jsou určitě ideální lehké a barevné šatovky. U těchto látek je problém s jejich tvarováním a proto na naše šaty využijeme úpletové látky – Doporučené látky. Pokud budeme mít látku tzv. dvojité šíře (látky šíře 140 cm a více), je určení potřebného množství velmi jednoduché. Budete potřebovat krejčovský metr a pomocníka. Postavte se rovně a metrem si změřte vzdálenost od ramen až do míst, kde chcete mít konec šatů. K naměřené vzdálenosti doporučuji přičíst 10 cm – 15 cm na záložky a začištění.

Zobrazit fotografie

3. krok – vystřihnutí požadovaného střihu z látky

Pokud máme látku můžeme se pustit do tvorby jednotlivých dílů budoucích šatů. Látku si roztáhneme a po délce ji zahneme  z každé strany do středu tak, aby líc látky byl uvnitř. Nyní na každý konec – záhyb položíme jeden kus připraveného papírového střihu, který máme stále přehnut na polovinu. Pomocí krejčovské křídy si na rub látky obkreslíme tento střih. Neobkreslujeme střih těsně u papíru, ale necháme na každé straně cca 2 cm – 3 cm na švové přídavky. Nyní můžeme látku „rozbalit“ a získáme dva kusy budoucích šatů – přední a zadní díl. Rozeznáme je podle velikosti výstřihu.

Samozřejmě by šlo také látku celou roztáhnout, roztáhnout i střih a vše celé obkreslit, je to však zbytečně zdlouhavé a obkreslování velkého střihu i nepřesné.

Důležité: Náš střih je tvořen pouze podle trička, musíme si tedy uvědomit že šaty budou delší a boční část přiměřeně protáhnout až na požadovanou délku šatů.

Zobrazit fotografie
t

4.krok – stehování jednotlivých dílů

Ve chvíli kdy máme vystřiženy všechny díly budoucích šatů, můžeme přistoupit k dalšímu velmi důležitému kroku. Připravíme si stehovací nit, která nemá velkou pevnost a snadno ji můžeme vypárat. Díly na sebe položíme přesně a lícovou stranou k sobě. Je důležití při střihání nechat kolem střihu vždy stejné množství na švové přídavky. Oděv stehujeme právě o tuto vzdálenost od okraje. Nyní již dostáváme jeden kus „oblečení“, který ale budeme ještě dále upravovat. V mém krejčovství nyní nastává chvíle první zkoušky, která je určena zejména pro nás krejčové.

Zobrazit fotografie

5.krok – první zkouška

Hrubý „pytel“ máme již hotový. Protože jde o zakázkové šití a vy si zajisté chcete také vytvořit šaty přesně podle své postavy, přistoupíme nyní k první zkoušce. Pokud šijete šaty sama pro sebe tak si nyní sežeňte pomocníka. Pokus šijete šaty pro někoho jiného, budete tuto osobu nyní potřebovat. Předem upozorňuji, že šaty v této fázi opravdu připomínají spíše pytel, který se učí šít na ZŠ v pracovní výchově.

Na těle upravíme celkový střih a rozměr šatů. Zaměříme se na šíři šatů, tvar výstřihu, velikost ramínek a také délku šatů. Často je třeba také špendlit tvar okolí prsou či záda, aby vše přesně sedělo – hlavní smysl zakázkové šití. V příštím díle našeho návodu si ukážeme, jak dále pracovat s oděvem po první zkoušce.

TIP: Pomocí špendlíků, do úpletů doporučuji používat spínací špendlíky, aby nedošlo k jejich vyklepání. Při špendlení musíte stát rovně, ideálně proti zrcadlu a pomalu šaty tvarovat. Šaty můžete zkoušet i rubovou stranou ven, v tomto případě však bude následující postup trošku odlišný.

Zobrazit fotografie

Z prvního dílu je to vše. Můžete si tedy vybrat vhodnou látku (Doporučené látky) a pustit se do letních šatů.

V příštím díle:

  • Překreslení zašpendlení
  • Střih šatů podle 1. zkoušky
  • Sešití boků a náramenice
  • Přidání záševků pro dotvarování šatů
  • 2. zkouška
Návod na ušití jednoduchých letních šatů -1.díl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *